Ankara'da Otomatik Kapı Sistemleri Çözüm Ortağınız!

+90 312 394 0883
bilgi@yetisotomasyon.com

Pzts - Cmts 9.00 - 19.00
Pazar Tatil

Fotoselli Kapı Ankara

Fotoselli Kapı, Otomatik kapı veya kayar cam kapı olarak da bilinir. Kullanımı kolay ve işlevseldir. Fotoselli Kapı Ankara sisteminin nasıl çalıştığını birlikte inceleyelim.Fotoselli kapı mekanizmasının üzerinde bulunan ve bizi gördüğünde kapının açılmasını sağlayan radar sistemi, kapının arasında kalındığında arada sıkışmamamızı sağlayan emniyet fotoseli ile çalışmaktadır.

Emniyet fotoseli aynı zamanda kapıya ismini vermiştir. Bu emniyet fotosel sistemi aynı, insan gözüne benzer ışığa karşı hassas dirençlerden oluştuğu için sistemin çevresindeki ışık değişimlerine tamamen duyarlıdır. Ancak bu özellik sıkça problemler çıkartır. Sistemdeki bu özelliğin doğuracak zararlarını engellemek için, LDR denilen dirençler siyah tüplerin içine uygulanır. Bu şekilde, görüş alanını istenilen şekilde ayarlayabiliriz.

Fotoselli Kapı Nasıl çalışır?

Fotoselli kapının nasıl çalıştığını, sistemin parçalarını tek tek ele alarak anlatalım…

Fotosel Sistemi

Fotosel sistemi;kapı açıldığında veya kapandığında, canlı veya cansız nesnelerin arada sıkışmasını önleyen emniyet sistemidir.

Radar Sistemi

Fotoselli kapılar genellikle 12v DC ve 24v DC zayıf akım sistemiyle çalışmaktadır. Kapıya bağlanabilecek kapının açılmasını sağlayan radar sistemleri, bu voltajlar arasında çalışmaktadır. Kuru kontak sistemiyle tetik vererek veya voltaj tetik sistemi ile tetik vererek kapının açılmasını sağlamaktadır. Radar Sistemi hassasiyet ayarı ve yön ayarları yapılarak çalıştığı ortama uygun hale getirilebilir.

Radar Sistemleri; şifreli geçiş, el sensörü, yüz tanıma, parmak izi okuyucu veya kart okuyucu ile fotoselli kapının açılıp kapanması tanımlatılabilir.

Kanat Profilleri

Kayar kapıdaki bu malzemeler genellikle alüminyumdan olup, tek bir kanatın ağırlığı ortalama 50-60 kilo ağırlığına ulaşır. Kanatların toplamı 100 -120 kilo arasında değişebilir.

Motor ve Yürütme Aksamı

Kapının en önemli kısmını ise motor ve yürütme kısmı oluşturur. Bu parçalar birlikte çalışarak kapının açılmasını ve kapanmasını sağlar. Bunlar doğru şekilde ayarlanırsa kapının çarpmaması sağlanır. Bu şekilde deformasyon azalır ve sessiz çalışma performansını artırır. Bu yüzden, Ankara Fotoselli Kapı firması olarak sessiz çalışan ve deformasyonu azaltacak sistemleri sizlere sunmaya devam ediyoruz.

Kontrol Paneli Yönetim Sistemi

Otomatik Kapının beynini oluşturur. Kapının nasıl kontrol edileceğini, hangi modları seçeceğinizi ayarlayabiliriz. Bu fonksiyonlar:

Normal mod; açılıp kapabilen moddur,

Gece modu; sürekli kapalı kalan moddur,

Açık mod; sürekli açık kalan moddur,

Yarım mod; yarıya kadar açık kalan moddur genelde kışın tercih edilir.

Fotoselli Kapıyı Neden Kullanmalıyız?

Fotoselli (Otomatik) Kayar Kapılar aklınıza gelebilecek her tür konuda avantajlıdır, örneklendirmek gerekirse…

Hijyeniktir günümüzün en büyük problemlerinden biri olan hijyen kapıya temas etmenize gerek kalmadan geçiş yapabilmenizi sağlar bu da insanların en çok tercih edeceği türdür.

Engelli vatandaşlar, yaşlılar ve çocuklar için de çok büyük rahatlık sağlar. Böylece insanların memnuniyetini artırabilirsiniz.

Yaşanacak kazalara karşı güvenliklidir. Alüminyum profillere ve temperli camlara monte edilen Otomatik Kapıların kırılması ve bozulması çok zordur.

Güvenlik özelliğinin dışında kullanımı rahattır. Kapının açılması için buton, manyetik kart ya da şifreli panel kullanılabilir. Böylece işletmenize girilmesini istemediğiniz bölümlerine, ihtiyaç anında kolayca geçiş yapabileceğiniz bir sisteminiz olur.

Çok büyük bir enerji tasarrufu sağlar hem elektriği az kullanılırlar hem de kapılar otomatik kapandığından çok büyük bir ısı tasarrufu oluştururlar. Şık ve estetiktir. İstenilen birçok şekilde dizayn edilebilir. İşletmelerinize apartmanlarına uygun olarak tasarlanabilir hatta duvarların içerisine giren modelleri bile vardır.

Fotoselli Kapı Nerelerde Kullanılır?

İnsan trafiğinin fazla olduğu hastane, restaurant, AVM, iş hanları gibi yerlerde daha çok tercih edilse de aklınıza gelebilecek bütün yapılarda kullanılabilir.

Kaç Çeşit Fotoselli Kapı Bulunmaktadır?

Fotoselli kapıların birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Tek Kanatlı Kapı, Çift kanatlı Kapı, Hermetik Kapı, Teleskopik Kapı ve Yarı Teleskopik Kapıdır.

Tek kanatlı Otomatik Kapılar tek bir tarafa doğru açılabilir şekilde tasarlanmıştır. Çift Kanatlı Fotoselli Kapılar ise iki kanadın da açılıp kapanabilir şeklinde tasarlanmıştır.

Hermetik Fotoselli Kapılar ise sızdırmaz özelliği ile bilinirler bu kapılar iç ve dış basıncı dahi düşürmezler. Kolay bir şekilde açıklamak gerekirse buzdolabı kapakları gibi iş görürler.

Teleskopik ve Türkiye'de sadece bizim yaptığımız yarı teleskopik tasarımlar vardır. Bu kapılar üç parça şeklindedir. Bunlardan biri sabit kalırken diğer iki kapı birbirinin üzerine gelecek şekilde açılıp kapanır. Bu tasarımlar en dar alanlarda bile oldukça işlevseldir.

Fotoselli Kapı Arızaları Nelerdir?

Aşırı voltaj gelmesi durumunda olası iki neden vardır. Aşırı şebeke gerilimi 2. Motorda veya elektrik devresinde kısa devre. Yapılması gereken şebeke voltajının kontrol edilmesi gerektiği durumlarda kontrol ünitesinin değiştirilmesi gerekir.

Kanatların aniden açılması (acil durum itiş düğmesi devrede) bravo 10 ve 11 nolu klemenster arasındaki köprü kontrol edilip duruma göre düzeltilmesi veya değiştirilmesi gerekir.

Fotoselli Kapı kapanmıyor ise kapının hareketini engelleyen bir sıkışma veya motora gelen voltajın düşük olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Yapılması gereken kapının tekerlekleri ve profilleri kontrol edilip herhangi bir sıkışma var ise düzeltilmesi gerekir. Eğer motorda bir problem var ise kontrol edilip düzeltilmeli gerekli ise değiştirilmelidir.

Anahtar Düğmesi Sürekli Devrede ise anahtar düğmesine bağlı olan cihazın kontrolünün sağlanması ve müdahale edilmesi gerekir.

Fotosel Arızası sebebi fotoselli sisteminin arasında bir engel olması ya da sistemin arızalı olması yapılması gerekenler ise optiklerin temizlenmesi gerekir eğer kablolarda kırık veya kısa devre var ise ona göre tamir edilmesi gerekir eğer sistem tamir edilemeyecek durumdaysa değiştirilmesi gerekir.

Otomatik Kapının Kendi Kendine Açılması durumunda iç radar 5 saniyeden fazla kontrol paneline sinyal gönderiyor demektir bağlantıların kontrol edilip gerektiğinde değiştirilmesi gerekir.

Ankara Fotoselli Kapı Tamiri

Fotoselli Kapı arızalarında ihtiyaç duyduğunuz anda profesyonel ekibimiz yanınızdadır. Eğer siz kendiniz düzeltemeyeceğiniz bir problem var ise ya da hatanın neden olduğunu bilemiyorsanız, ekibimiz anında hata tespiti yapıp onarımını gerçekleştiririz geriye tek kalan sizin güvenli bir şekilde kapıyı kullanmanız olur.
Not: Ankara'ya Fotoselli Kapı'yı ilk getiren biz olduğumuzu biliyor musunuz? Fotoselli Kapı Ankara konusunda çok iddialıyız. Bizimle çalışmanız durumunda neden bu kadar iddialıyız hak vereceksiniz.

Otomatik Kapı ve Otomasyon Sistemleri Proje ve Bilgilendirme için

Bize Ulaşın